Barevná dopoledne

Jednooký portrét 

Malíř, grafik i neúnavný experimentátor - to všechno byl Dalibor Chatrný. Do svých experimentů zahrnul i fotografie, které různě upravoval a pohrával si s nimi. V roce 1978 vymyslel cyklus jednookých portrétů známých brněnských osobností. Zkoumal, kam až lze v úpravách fotografií zajít, aby bylo ještě možné poznat, kdo je na fotografii zachycen. 

A vy to samozřejmě můžete s dětmi vyzkoušet také. Je to jednoduché. Vyfoťte na mobilní telefon portrét, který upravte oříznutím tak, abyste měli fotografii jen s pravou polovinou tváře. Poté vložte tuto upravenou fotografii do jakékoliv aplikace na výrobu koláže. V této aplikaci vyberte kompozici tak, aby byly dvě stejné fotografie půlky obličeje vedle sebe a poté levou fotku zrcadlově obraťte. A je hotovo! 

Naše lektorky se rozhodly také trochu zaexperimentovat po vzoru Dalibora Chatrného. Tak schválně, jestli alespoň některou na koláži níže poznáte?

 Dalibor Chatrný

 

DCH - LO

 

__________________________________ 

Stone ceremony - Home ceremony

Dílo výtvarníka, hudebníka a performera Milana Knížáka je vystaveno ve stálé expozici ART IS HERE. Jeho práce si však můžete prohlédnout i v našich sbírkách online:  http://sbirky.moravska-galerie.cz/dielo/CZE:MG.MGA_4156

Milan Knížák pořádal řadu akcí, kterými se snažil propojit umění a každodenní život. Některé z nich probíhaly v podobě obřadu. V roce 1971 například uspořádal kamenný obřad, který spočíval v utvoření kruhů z kamenů v opuštěném lomu. Kruh kolem každého účastníka představoval magickou ochranu i místo k pozorování sebe sama a zároveň otisk, který člověk na místě zanechává.

I vy si můžete s dětmi vytvořit vlastní malý rituál třeba na procházce v lese nebo doma v obýváku. Vyberte předměty, které jsou pro vás z nějakého důvodu významné (oblíbené hračky, knížky, kamínky..) a utvořte z nich kruh kolem svých nohou. Zapojte celou rodinu a můžete sledovat, z čeho jsou uspořádány kruhy ostatních, jak jsou velké nebo na jakém místě se nachází.
Fotografický záznam rituálu uvidíte na fotce níže a určitě se také podívejte na to, čím se v této době obklopují naše lektorky :-)

Stoneceremony (1)


91646017_152745666042184_640336150174629888_n 

__________________________________

Příroda - umělec

Když Marian Palla na svém dvorku u domu umístil malířské plátno určené pro uměleckou práci, netušil ještě, že k tomu mají co říci i jeho slepice. S nohama od bláta plátno pošlapaly a vzniklo tak svébytné umělecké dílo.

Marian Palla je umělec, který soustavně pracuje v kontextu konceptuálního umění. Hraje si s všední realitou a náhodnými vlivy, ať už přírodního či městského prostředí, v němž žijeme.

V tento nejzelenější čtvrtek v roce oslovíme i my přírodu a přizveme ji k tvůrčímu procesu. Jediné, co k tomu potřebujeme, je kus světlého přírodního plátna (ideálně lněného nebo bavlněného). Plátno vezměte s sebou ven a umístěte ho v lese či na louce tak, abyste si zapamatovali, kde jste ho nechali. Plátno můžete zaházet listím, rostlinami, okolní zeminou a na závěr pokropit vodou, nejsou-li na obzoru žádné deště . Do týdne je vymalováno!
Kresbu, kterou vytvořila příroda, můžete doma sami doplnit!

 Palla ,cena Mich Ranneho ,7dejstvi

 

__________________________________

Květiny, které nevadnou

Malíři 19. století se ve svých dílech nejčastěji inspirovali historií, romantickými krajinnými scenériemi či životem městského obyvatelstva, k nejoblíbenějším motivům však v té době patřily i kytice. Ale aby mohli taková květinová zátiší namalovat, museli si všechny květiny nejprve zakoupit nebo nasbírat.

No a kdy jindy se vydat do přírody, než teď? Jarní počasí nás k tomu přímo vybízí! Vyrazme s rodiči na zahradu, na louku nebo na oblíbené místo, kde si natrháme různé druhy květin, které se nám líbí. Kytici si pak odneseme domů, a aby nám déle vydržela, namalujeme si ji.

V on-line sbírkách Moravské galerie se inspirujte malbou kytice  http://sbirky.moravska-galerie.cz/dielo/CZE:MG.SDK_589 od Matyldy Dubské, která byla dvorní dámou císařovny Sissi a založila první dětskou nemocnici na Moravě - u sv. Cyrila a Metoděje v Brně. Poznáte jaké květiny malířka v 19. století nasbírala? A z jakého jsou ročního období? Obraz si pořádně prohlédněte, nejsou na něm jenom květy…

květiny

___________________________

Jinovatka

Jindřich Štyrský byl český malíř, fotograf, grafik, ale i scénograf, nakladatel a literát. Ve své tvorbě se rád nechával unášet pocity, vzpomínkami a sny. Spolu s umělkyní Toyen (vlastním jménem Marie Čermínová) založili vlastní směr - artificialismus, který kladl důraz především na obrazotvornost a volné asociace. Jindřich Štyrský věřil, že malíř je básník, který se nemusí vyjadřovat pouze slovy, ale třeba i tahy štětce.

Pojďme prozkoumat tahy štětce největšího malíře - přírody. Aprílové počasí sebou nese ostré jarní sluníčko, ale po ránu ve stínu stromů nebo lesa ještě můžeme objevit stopy jinovatky. Vezmi si s sebou na ranní procházku lupu a prozkoumej tahy přírody v malých krystalcích zmrzlé vody nebo si vytvoř doma vlastní obraz jinovatky. Stačí ti obyčejný papír, zelená pastelka a cukr krystal. Pastelkou nakresli stébla trávy a zasyp je hrstí cukru, prstem pak můžeš po trávníku v jinovatce malovat. Když se dotkneš jinovatky v přírodě, tak studí, tvoje jinovatka na papíře je slaďoučká.

Podívej se na obraz jinovatky od Jindřicha Štyrského, studí nebo hřeje na pohled?

jinovatka

______________________________

Májová poezie

Blíží se První máj a ten je, jak jistě víte, znám jako lásky čas. Co takhle svoje milované obdarovat básní? A ne jen tak ledajakou básní...

Umělci v druhé polovině minulého století sestavovali ze slov a písmen obrazy. Text se tak stával obrazem, takzvanou vizuální poezií. Jedním z takových umělců byl Dalibor Chatrný. Jeho díla si hrají především s divákovou imaginací, kdy v každé mysli diváka může být slovo, slovní obrat nebo věta interpretována vizuálně jinak.

Vytvořte takové dílo pro své blízké. Obdarujte je básní, která se nečte ústy, ale očima. Použijte na báseň slova a barvy, které mají rádi a které v jejich mysli zapůsobí láskyplně. Nechte se inspirovat dílem Dalibora Chatrného NEOPAKOVATELNO.

Majova Poeize

 _____________________________

Dílo jarního slunce

Pro inspiraci k dnešnímu Barevnému dopoledni jsme se vypravili do zahrady Jurkovičovy vily. Dušan Jurkovič byl umělec, který dokázal vidět a také respektovat jedinečnost a krásu přírody. To se odráží i v jeho díle. Například jeho rodinná vila v Žabovřeskách dokonale zapadala do okolní krajiny.
Dnešním nástrojem k tvorbě nám bude jarní slunce, které už začíná příjemně hřát, jeho paprsky se odrážejí od různých objektů a vytvářejí zajímavou hru stínů.

Dole na fotografii můžeš vidět, jaké dílo vytvořilo jarní slunce na zahradě Jurkovičovy vily.

Zkus se také vydat ven pozorovat stíny v parku, zahradě, na ulici - anebo i doma v pokojíčku. Stín může házet i tvoje květina v květináči na parapetě nebo sklenice s vodou položená na nočním stolku.

Polož papír nebo plátno na místo, kam dopadá stín, a lehce ho obkresli. Užij si jednoduchou hru s přirozeným a krásným slunečním světlem.

Djs

 _________________________

Tapety pana Hoffmanna

V dnešním Barevném dopoledni se "vydáme" za inspirací mimo Brno, a sice na Vysočinu, do městečka Brtnice, kde se nachází rodný dům architekta a designéra Josefa Hoffmanna (1870-1956).

Josef Hoffmann se podílel na založení vídeňských uměleckých dílen, známých jako Wiener Werkstätte, ve kterých se shromažďovali umělci zabývající se moderním designem. V dílnách se vyráběly například bytové doplňky ze skla, textilu nebo ze dřeva, kterými si lidé zkrášlovali své příbytky. Předměty musely být jak funkční, tak i pěkné pro oko. Hoffmann často nábytek zdobil dekorativními vzory a nebál se ozdobit i samotné stěny pokojů.

Právě Hoffmannova výzdoba zdí nám bude dnešní inspirací. Postačí nám starý váleček na těsto nebo na oblečení, který polepíme různými vzory. Pomocí válečku pak můžeme ozdobit chodník před naším domem, okrášlit ošuntělou zeď nebo vylepšit vzhled starému tričku.

 Valecek

 

__Tapety

_______________________________

Op art je hra

V umění se objevují různé mistrné iluze prostoru a věcí, to není novinka. Ale co když se díváte na obraz a on se vám před očima kroutí, vlní, nadouvá, a přitom se nehne ani o píď? Tak takový je op art. Umění, které si hraje s optickými iluzemi a nejčastěji k tomu používá geometrické tvary.

Op art je životním dílem maďarského umělce Victora Vasarelyho, od kterého dnes načerpáme inspiraci.

Image

Chcete se naučit kouzelný trik, kterým překvapíte kamarády? Obrázek po obrázku jsme pro vás nakreslili pár nápadů, jak na to. Potřebovat budete jen papír, tužku a fix či pastelky.

99140945_3806782609395984_1765780318037475328_n

__________________________________

Plakátování

Během dlouhých dnů karantény jste možná shlédli víc filmů než kdy jindy. Který vás oslovil nejvíc?
Staňte se grafikem a vytvořte pro film plakát! Grafici jsou lidé, kteří obrazem a textem propagují filmy, výrobky nebo služby, vymýšlejí obaly na knížky a různé jiné věci tak, abychom si jich všimli a esteticky na nás zapůsobily. Jejich práce můžeme vidět i na velkých výstavách jakou je například brněnské Mezinárodní bienále grafického designu, kde se potkávají grafici z desítek zemí.

Některé plakáty jsou i velice cenné. Jedním z nich je plakát k filmu Něžná od Olgy Vyleťalové-Poláčkové:  http://sbirky.moravska-galerie.cz/dielo/CZE:MG.GD_35471

Pro svůj plakát použijte jakékoliv výtvarné potřeby, zkusit můžete i koláž z rozstříhaných časopisů!

Něžná

 

Mapa stránek