Na hraně. Oděvní koncepty Milana Knížáka, Liběny Rochové a Michala Švarce v 80. letech

Výstava představuje oděvy, návrhy, fotografie a netradiční přehlídky - performance, jež spojuje originální přemýšlení o oděvu i pro dnešní dobu inspirující polemika s tradiční módou a módním průmyslem.

V Československu se zejména od druhé půlky sedmdesátých let rozvíjela tvorba individuálního oděvu, do jisté míry kompenzující nedostatek aktuální tuzemské módy. Výstava se soustředí na prezentaci oděvů, skic, návrhů, fotografií a video performancí tří vybraných osobnostní osmdesátých let. Spojující linkou oděvní tvorby Milana Knížáka, Liběny Rochové a Michala Švarce byl v této době vyhraněný názor na oděv, do kterého promítali provokativnost a ironii, prezentovali společnosti něco jiného, než bylo dovoleno a považováno za "normální".

Spojuje je konceptualizace oděvu, značně překračující běžné polohy užitkové oděvní tvorby. Milana Knížáka a Michala Švarce pak také zájem o nahé tělo přesahující do body-artu. Konkrétním návrhům, oděvům a jejich netradičním autorským prezentacím je společné především originální přemýšlení o oděvu a polemika s tradiční módou a módním průmyslem. Snahou autorů sdělit něco víc prostřednictvím oděvu jsou jejich díla srovnatelná s ikonickými modely oděvních designérů osmdesátých let na Západě (Issey Miyake, Rei Kawakubo, Yohji Yamamoto, Martin Margiela).

 

 

Informace

Výstava
11/3/2016 - 8/5/2016
Kurátor
Andrea Březinová
Vstupné
100 / 50 / 190 Kč (základní, snížené, rodinné) do celé budovy UMPRUM
Budova
Uměleckoprůmyslové muzeum (Respirium)
Otevírací doba
středa: 10 - 18 h, čtvrtek: 10 - 19 h, pátek až neděle: 10 - 18 h
Datum vernisáže
10/3/2016 18:00

Mapa stránek