Zdeněk Ziegler

Osobnosti českého grafického designu

Výstava významného českého grafického designéra a pedagoga představuje zejména jeho rozsáhlou tvorbu v oblasti filmového plakátu od začátku šedesátých do konce osmdesátých let 20. století.

Zdeněk Ziegler obdržel na 25. Bienále Brno 2012 Cenu za celoživotní přínos grafickému designu.

Vystavený soubor realizovaných prací, ale i skic a nerealizovaných návrhů představuje médium, které ve své době definovalo vizuální jazyk a estetiku celé generace grafických designérů a svou rozmanitostí a invenčními přístupy zůstává zdrojem inspirace i v současnosti.

Bienále Brno tak pokračuje v představování významných tvůrců, kteří zásadním způsobem ovlivnili vývoj a podobu českého grafického designu, tedy oboru, jenž je nedílnou součástí českého vizuálního umění.

Výstava bude doplněna o filmový festival, sestavený výlučně z filmů, pro něž Zdeněk Ziegler vytvořil plakáty.

Výstava vůbec poprvé ukazuje výběr skic a ručně vytvářených originálů Zdeňka Zieglera, ze kterých se filmové plakáty reprodukovaly do dvou formátů - A3 a A1. Sedm zvětšenin plakátů k zahraničním filmům pak ukazuje 'dvojí tvář' - tu původní, jež provázela film v zemi jeho vzniku, a tu, kterou jim dal Zdeněk Ziegler pro propagaci filmu v Československu. Výstavu, která je řazena jako pomyslná časová osa, doplňuje kolekce autorových plakátů ze sbírky Moravské galerie v Brně.

Zdeněk Ziegler (1932) vystudoval architekturu na ČVUT v Praze. První zakázky v oblasti grafického designu realizoval na konci padesátých let. V roce 1963 vznikl první z řady filmových plakátů -   Křik. V následujících letech spolupracoval s mnoha režiséry, mimo jiné s Jaromilem Jirešem, Františkem Vláčilem, Karlem Zemanem, Karlem Kachyňou, Jiřím Menzelem. Za plakátovou tvorbu získal například čestné uznání Typomundus v Montrealu, ceny na Mezinárodní výstavě filmového plakátu v Karlových Varech, Bienále Brno, ocenění Zlatý a bronzový Hugo na Mezinárodním filmovém festivalu Chicago, čestné uznání v soutěži The Hollywood Reporter Annual Key Award, medaili na Mezinárodní soutěži filmových plakátů v Colombu. Kromě plakátové tvorby je mimo jiné autorem stovek knižních úprav, edic, katalogů a bibliofilií, řady grafických řešení výstav, návrhů poštovních známek, logotypů a firemních identit. V letech 1990-2005 působil na Vysoké škole uměleckoprůmyslové jako profesor a rektor, jako pedagog hostoval na univerzitách v Mainzu, Stuttgartu, Paříži či Istanbulu, získal čestný doktorát Miami University. Od roku 2006 vyučuje grafický design na Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni.

 

Informace

Výstava
16/6/2016 - 30/10/2016
Kurátor
Radim Peško, Tomáš Celizna, Adam Macháček
Autor
Zdeněk Ziegler
Budova
Uměleckoprůmyslové muzeum (Camera)
Otevírací doba
st - ne od 10 do 18 h, čt od 10 do 19 h
Datum vernisáže
18/6/2016 18:00

Mapa stránek