Horizonty modernismu – Zdeněk Rossmann (1905-1984)

Monografická výstava Zdeňka Rossmanna (1905-1984), významného představitele české modernistické architektury, scénografie, výstavnictví a grafického designu v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v Brně představí Rossmannovy práce z meziválečného období a výběr z jeho pozdního díla po roce 1945. 

V současné době je Zdeněk Rossmann i přes svůj mezinárodní věhlas známý hlavně historikům umění, zaměřeným na grafický design. Cílem současné výstavy je zaplnit tuto neznalost ukázkami širokého výběru Rossmannových prací, které dokumentují význam jeho postavení v české meziválečné avantgardě, stejně jako jeho důležité místo v mezinárodní síti modernistických grafických designérů. Výstavní projekt prezentuje oblasti Rossmannovy nejvýraznější práce ve scénografii, architektuře, typografii, plakátové tvorbě a knižním designu, a nabídne tak divákovi zasvěcený přehled o překvapivé šíři spektra médií, jimiž se tento modernistický designér zabýval.

Autory výstavy jsou Jindřich Toman, profesor slovanských studií a literatury na Michiganské univerzitě v USA a Marta Sylvestrová, kurátorka sbírky grafického designu Moravské galerie v Brně.

K výstavě vychází stenojmenná kolektivní  monografie, v níž se setkávají výsledky výzkumu autorů z České republiky, Francie, Slovenska a Spojených států, jemuž se dlouhodobě věnují kromě J. Tomana a M.Sylvestrové Karel Císař (Praha), Jitka Ciampi Matulová (Brno), Sonia de Puineuf (Brest), Helena Maňasová Hradská (Brno), Ľubomír Longauer (Bratislava) a Markéta Svobodová (Praha).

Výstava a publikace jsou výstupem institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace (DKRVO), poskytnuté Ministerstvem kultury ČR.

 

 

Informace

Výstava
15/5/2015 - 13/9/2015
Kurátor
Jindřich Toman, Marta Sylvestrová a kol.autorů
Budova
Uměleckoprůmyslové muzeum
Datum vernisáže
14/5/2015 18:00

Mapa stránek