Daniel Balabán: Zpráva 2013

Laureát Ceny Michala Ranného

Michal Ranný (1946 Brno - 1981 Praha), jehož památce je cena věnována, byl významnou osobností české moderní malby, předním představitelem lyrické abstrakce, v jehož díle se přírodní mísí s existenciálním. Tento předčasně zemřelý tvůrce, který byl osobním příkladem a inspirátorem pro řadu jiných výtvarníků, sám navázal například na dílo Jiřího Johna a patří do okruhu malby spojené s dílem Josefa Šímy, Roberta Hliněnského či Václava Boštíka.

Laureátem Ceny Michala Ranného za rok 2012 se stal Daniel Balabán, který patří k nepřehlédnutelným osobnostem současné umělecké scény, zvláště pak k autorům, kteří soustavně a cíleně prověřují hranice možností klasického média malby. Od roku 1993 vede ateliér malby na Fakultě umění Ostravské univerzity. Oceněným umělcům bývá uspořádána monografická výstava v přízemí Pražákova paláce Moravské galerie v Brně a vydán katalog.

Cenu Michala Ranného vyhlašuje jednou za dva roky Společnost přátel MG a Moravská galerie v Brně, aby poukázala na práci výrazné osobnosti, která je jak po formální, tak po obsahové stránce zásadním obohacením české vizuální kultury a jejíž dílo a myšlení výrazně ovlivňuje nastupující generaci umělců. Cena, udělovaná za takto osobitý přínos v oboru výtvarného umění, se vypisuje od roku 1999 a je určena českým výtvarným umělcům bez omezení věku a státní příslušnosti. O udělení ceny rozhoduje sedmičlenná porota, jejíž dva členy jmenuje rada společnosti z řad odborníků z oboru výtvarného umění, čtyři členy jmenuje ředitel MG, který je z titulu své funkce vždy jejím dalším členem.

Prvním laureátem Ceny Michala Ranného se stal Dalibor Chatrný, po něm následovali Miroslav Šnajdr st., Stanislav Kolíbal, Vladimír Skrepl a Milena Dopitová. Vyjádřením ceny je uspořádání monografické výstavy laureáta a vydání katalogu. Výstavě prací laureáta Ceny Michala Ranného bývá v prostorách Moravské galerie v Brně vyčleněno přízemí Pražákova paláce.

Čtěte rozhovor s umělcem Danielem Balabánem, otázky pokládala kurátorka výstavy Yvona Ferencová.

Kurátorka výstavy Yvona Ferencová ve videoreportáži k výstavě:

Sdílejte video na Youtube  VideaMG 

Katalog k výstavě si můžete koupit ve speciální limitované edici za 799 Kč. Celkem 50 exkluzivních kusů vzniklo namočením do gumoasfaltu a následným přetvořením v umělecké dílo na vernisáži výstavy za účasti grafiků výstavy Lukáše Kijonky a Petra Babáka a autora Daniela Balabána.

Prohlédněte si fotografie z vernisáže výstavy a speciálního happeningu - zde.

balaban_katalog.jpg

 

Informace

Výstava
26/7/2013 - 27/10/2013
Kurátor
Yvona Ferencová
Vstupné
80/40 Kč, rodinné 170 Kč, skupinové 30 Kč/os.
Budova
Pražákův palác
Otevírací doba
St-Ne: 10-18h, Čt: 10-19 h, Po, Út: zavřeno
Datum vernisáže
25/7/2013 17:00

Mapa stránek