Vzdělávací programy

Bližší informace a rezervace na: jurkovic@moravska-galerie.cz a  edukace@moravska-galerie.cz

 

PROGRAMY VYUŽÍVAJÍCÍ PRACOVNÍ LISTY

CO NÁM ROSTE NA ZAHRÁDCE

RVP - člověk a příroda

pro 1. - 2. ročník ZŠ

 Co všechno nám může růst na zahrádce? Podíváme se, co si na své zahradě vysadil před sto lety pan Jurkovič. Uvnitř jeho domu se pak přesvědčíme, že rostliny jsou krásné, i když jsou malované nebo vyřezávané. Na závěr si venku vytvoříme návrh zahrádky z vlastních výrobků. Vhodné v měsících od dubna do října.

 

DŮM JAKO MUZEUM

RVP - člověk a jeho svět

pro 3. - 5. ročník ZŠ

V krásném prostředí těsně pod lesem vyrostla pozoruhodná vila. Při její návštěvě si povíme, čím je tak zajímavá a proč se z ní stalo muzeum. Kdo byl Dušan Jurkovič, který si dům nechal postavit a bydlel v něm? Projdeme si vilu zevnitř i zvenku. Budeme si všímat hlavně použitého materiálu a barev, výzdoby a vnitřního vybavení.

 

NA NÁVŠTĚVĚ

RVP - člověk a společnost

pro 6. - 9. ročník ZŠ

Jak to vypadá, když si architekt z minulého století sám pro sebe postaví dům? Vstupte do secesní vily! Povíme si, nad čím Dušan Jurkovič asi přemýšlel, když navrhoval dům pro vlastní rodinu i kde čerpal inspiraci. Seznámíme se s některými základními architektonickými pojmy a potrénujeme si prostorovou orientaci s využitím pracovních listů.

 

RÝSOVÁNÍ PODLE ARCHITEKTA

RVP - umění a kultura

pro 6. - 9. ročník ZŠ

 Jak náročné může být navrhnout a postavit dům podle vlastních představ? Prvotní je nápad, potom přesné matematické zaměřování a počítání. Při navrhování výzdoby domu využíval Jurkovič lidový ornament, který zjednodušoval do geometrických forem. Všechny návrhy musely být velmi čisté a přesné. Vyzkoušíme si roli architekta a s pomocí lineární perspektivy si narýsujeme interiér pokoje. Své návrhy dle časových možností vyzdobíme geometrickým ornamentem.

 

OD TRADICE K MODERNĚ

RVP - člověk a společnost

Jak se vyvíjela společnost, umění a kultura na počátku 20. století? Jak vypadala dobová architektura a proč ji dnes označujeme za moderní? Ze kterých oblastí čerpal Dušan Jurkovič podněty a jakým způsobem je zpracovával? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět při prohlídce Jurkovičovy vily. Pracovní listy mohou studenti využít v průběhu programu, ale i nezávisle na něm. Po předchozí domluvě lze připravit i výtvarnou aktivitu v podobě vytváření libovolných kompozic z tradičních architektonických prvků.

 

Bližší informace a rezervace na: jurkovic@moravska-galerie.cz a edukace@moravska-galerie.cz

028280111.jpg    030280111.jpg

Mapa stránek