Mezinárodní porota

Porota, sestavená z významných osobností mezinárodního grafického designu, udělí řadu cen, mezi nimi  Grand Prix 27. mezinárodního bienále grafického designu Brno - Cenu ministra kultury ČR Cenu primátora města Brna a  Cenu Českých center udělovanou grafickému designérovi do 35 let.

Guus Beumer (NL) vystudoval společenské vědy; od ledna 2013 je ředitelem Het Nieuwe Instituut. V osmdesátých letech pracoval jako novinář pro periodika Avenue, Marie-Claire a HP-De Tijd, v devadesátých letech působil jako art director módních domů orson + bodil a SO. Od roku 2005 zastával v Maastrichtu funkci ředitele domu současné kultury Marres a Bureau Europa/NAiM.

Jean-Marie Courant (FR), grafický designér, narozený v roce 1966, žije a pracuje v Paříži. Věnuje se edičním projektům a vizuálnímu stylu. Přednáší o grafickém designu a je vedoucím magisterského programu na Ecole des Beaux-Arts v Lyonu (Francie).

Vít Havránek (CZ) kurátor, teoretik umění a organizátor. Od roku 2002 pracuje jako ředitel iniciativy na podporu současného umění  tranzit.cz. Předtím pracoval jako kurátor Galerie hlavního města Prahy a Národní galerie v Praze. Je spoluzakladatelem skupiny pas (produkce aktivit současnosti spolu s Tomášem Vaňkem a Jiřím Skálou). 
Byl kurátorem a spolukurátorem řady výstav, mimo jiné: -Ján Mančuška, První retrospektiva, GHMP, Muzeum Sztuki Lodz, MG v Brně; _Report on the Construction of a Spaceship Module, New Museum HUB, New York;  Adaptation, Steirischer Herbst;  Manifesta 8, The European Biennial for Contemporary Art, Murcia, Cartagena;  Monument Transformace, 2007-2010, Centro Monthermoso, Vitoria; GHMP Praha; Le Plateau, Paris, ad.;  tranzit - Auditorium, Stage, Backstage, Frankfurter Kunstverein,  Jiří Kovanda, DUMB Brno;  Otto Piene, GHMP;  akce, slovo, pohyb, prostor, GHMP Praha. 
Editor a spolueditor knih Eva Koťátková,  Obrazový atlas dívky, která…, Ján Mančuška,  První inventura; H.U. Obrist  Czech Files; Atlas to Transformation; Autobiographies; The Need to Document, Lanterna Magika; action, word, movement, space, autor textů v knihách a časopisech (The Green Room, Springerin, Manifesta Journal, ad.). Působil na VŠUP v Praze a North Carolina University, Prague Institute, jako host přednášel a účastnil se diskusí na MIT Boston, Amsterdam University, Documenta 12, Museum of Modern Art Warsaw, ad.

Anuschka Blommers (NL) i Niels Schumm (NL) studovali na Gerrit Rietveld Academie v Amsterdamu. Pracují společně od roku 1998. 
Blommers a Schumm zpochybňují status quo v módní fotografii tím, že se pohybují v šedé zóně mezi módou, uměním a fotografií, mění úhly pohledu a kličkují mezi různými významy. Vyvolávají tak pocit nejistoty, kdy se celý obraz může převrátit vzhůru nohama působením jediného výrazu nebo malého detailu. 
Jejich fotografie vycházejí v časopisech jako Fantastic Man, Gentlewoman, Another Magazine, Purple, Interview, ID, Dazed & Confused a NY Times Magazine. Výstavy jejich prací se konají v muzeích a galeriích, například v amsterdamském Stedelijk Museum, Groninger Museum, Foto Museum Foam, Schirn Kunsthalle Frankfurt, ICA v Bostonu a Deichtorhallen v Hamburku.

Jon Sueda (US) je původem z Havaje a designu se věnuje všude mezi Honolulu a Holandskem. V roce 2002 získal magisterský titul v oboru grafický design na CalArts, potom se stal interním designérem na North Carolina State University a následovala praxe v nizozemském Studio Dumbar. V roce 2004 založil Sueda designové studio Stripe, které se zaměřuje na design publikací a výstav pro umělecké a kulturní subjekty. Působí také jako koeditor časopisu  Task Newsletter, a spolupořadatel akcí AtRandom. V roce 2007 se přestěhoval do oblasti San Franciska, kde sedm let působil jako vedoucí designu na CCA Wattis Institute for Contemporary Arts; v současnosti vede magisterský program designu na California College of the Arts. K jeho nedávným výstavním projektům patří  Práce z Kalifornie při 25. mezinárodním bienále grafického designu Brno a  All Possible Futures v SOMArts Cultural Center v San Francisku.

Porota bude jednat 14. a 15. června 2016 v prostorách Moravské galerie v Brně. Ceny budou vyhlášeny 16. června 2016 při příležitosti otevření 27. mezinárodního bienále grafického designu Brno 2016.


Mapa stránek