Zdeněk Ziegler

Osobnosti českého grafického designu

16. 6. - 30. 10. 2016
Uměleckoprůmyslové muzeum (Husova 14)

Zdeněk Ziegler obdržel na 25. Bienále Brno 2012 Cenu za celoživotní přínos grafickému designu.

Výstava významného českého grafického designéra a pedagoga představuje zejména jeho rozsáhlou tvorbu v oblasti filmového plakátu od začátku šedesátých do konce osmdesátých let 20. století.

Vystavený soubor realizovaných prací, ale i skic a nerealizovaných návrhů představuje médium, které ve své době definovalo vizuální jazyk a estetiku celé generace grafických designérů a svou rozmanitostí a invenčními přístupy zůstává zdrojem inspirace i v současnosti.

Bienále Brno tak pokračuje v představování významných tvůrců, kteří zásadním způsobem ovlivnili vývoj a podobu českého grafického designu, tedy oboru, jenž je nedílnou součástí českého vizuálního umění.

Výstava bude doplněna o filmový festival, sestavený výlučně z filmů, pro něž Zdeněk Ziegler vytvořil plakáty.

Výstava vůbec poprvé ukazuje výběr skic a ručně vytvářených originálů Zdeňka Zieglera, ze kterých se filmové plakáty reprodukovaly do dvou formátů - A3 a A1. Sedm zvětšenin plakátů k zahraničním filmům pak ukazuje 'dvojí tvář' - tu původní, jež provázela film v zemi jeho vzniku, a tu, kterou jim dal Zdeněk Ziegler pro propagaci filmu v Československu. Výstavu, která je řazena jako pomyslná časová osa, doplňuje kolekce autorových plakátů ze sbírky Moravské galerie v Brně.

Zdeněk Ziegler (1932) vystudoval architekturu na ČVUT v Praze. První zakázky v oblasti grafického designu realizoval na konci padesátých let. V roce 1963 vznikl první z řady filmových plakátů -  Křik. V následujících letech spolupracoval s mnoha režiséry, mimo jiné s Jaromilem Jirešem, Františkem Vláčilem, Karlem Zemanem, Karlem Kachyňou, Jiřím Menzelem. Za plakátovou tvorbu získal například čestné uznání Typomundus v Montrealu, ceny na Mezinárodní výstavě filmového plakátu v Karlových Varech, Bienále Brno, ocenění Zlatý a bronzový Hugo na Mezinárodním filmovém festivalu Chicago, čestné uznání v soutěži The Hollywood Reporter Annual Key Award, medaili na Mezinárodní soutěži filmových plakátů v Colombu. Kromě plakátové tvorby je mimo jiné autorem stovek knižních úprav, edic, katalogů a bibliofilií, řady grafických řešení výstav, návrhů poštovních známek, logotypů a firemních identit. V letech 1990-2005 působil na Vysoké škole uměleckoprůmyslové jako profesor a rektor, jako pedagog hostoval na univerzitách v Mainzu, Stuttgartu, Paříži či Istanbulu, získal čestný doktorát Miami University. Od roku 2006 vyučuje grafický design na Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni.

 

Mapa stránek