CENY UDĚLENÉ NA 25. MEZINÁRODNÍM BIENÁLE BRNO 2012
21/6 - 28/10/2012

Mezinárodní porota

Organizační výbor 25. mezinárodního bienále grafického designu Brno 2012 jmenoval mezinárodní porotu ve složení:
Andrew Blauvelt/ kurátor architektury a designu Walker Art Center, Minneapolis, USA
Zak Kyes/ grafický designér, Velká Británie
Robert V. Novák/ grafický designér, Česká republika
Sulki & MinChoi /grafičtí designéři, Korejská republika
Jan van Toorn/ grafický designér, Nizozemsko


Přehled cen Bienále Brno 2012

Velká cena Bienále Brno 2012 - Cena ministra kultury České republiky
Mevis & van Deursen / Nizozemsko
Stanovisko poroty:
"Cena byla udělena speciálně za identitu Temporary Stedelijk, programu připraveném pro muzeum současného umění v Amsterdamu. Práci charakterizuje silná a čistá koncepce s použitím velkého písmene T, které je současně univerzálním znakem i specifickým prvkem adaptovatelným  na celou škálu nejrůznějších tiskových materiálu. Transparentnost písmene T kombinovaná s monochromatickými fotografiemi provedenými ve výrazné, ale přesně definované barevnosti, dodává identitě na současné vnímavosti."

01b_Velka_Cena.jpg

Cena primátora města Brna
Manuel Raeder / Německo
Stanovisko poroty:
"Oceněn za celkový přístup na základě několika prací vystavených v soutěžní výstavě. Jeho práce se vyznačuje vyrovnaností. Ať už se jedná o plakáty, knihy či další tiskoviny, ve všech se odráží zájem o ovládnutí různých prostorů či míst. Například módní příloha BLESS vložena do ne-módních časopisů nebo práce s přebaly knih jako svébytným médiem v práci Never Odd or Even. Autorův grafický jazyk či specifické zájmy však vždy udržují a ctí původní podobu věcí: nejsou nikdy příliš uhlazeny."

02_Cena_primatora.jpg

Cena Českých center
Jan Novák / Česká republika
Stanovisko poroty:
"Oceněn za autorské písmo Falster Grotesk. V řadě jeho abeced je patrný vyspělý přístup k tvorbě písma. Nekonvenční řešení rovných tahů v kresbě Falster Grotesku je střídmé, zároveň však vytváří výrazný charakter, což dokazuje i jeho použití v sazbě."

03_Cena_CC.jpg

Cena mezinárodní poroty
Linked by Air
Dan Michaelson, Tamara Maletic / USA
Stanovisko poroty:
"Oceněni za celkový přístup, uplatňující se například ve videu a dvou webových stránkách vytvořených pro Whitney Museum v New Yorku. Webová stránka pro Whitney zdůrazňuje geografickou lokalitu muzea tím, že mění barvy podle času: je bílá ve dne a černá v noci - jakoby tím uživatele vítala v nadčasovém prostoru internetu. Linked by Air tvoří jak vnější podobu, tak vnitřní stavbu designu se smyslem pro otevřenost, což je hodnota prostupující napříč všemi jejich pracemi."

04_Cena_poroty.jpg

Cena Bienále Brno za přínos v oboru grafického designu
Zdeněk Ziegler,Česká republika

_DSC9291.JPG

Mapa stránek